Archiwum naszych akcji

Październik 2015

Rozpoczęcie III semestru Chorzowskiej Akademii Seniora

Start drugiego sezonu Klubu Malucha

Rozpoczęcie zajęć w Klubie Malucha po wakacyjnej przerwie.

Uruchomienie nowych biblioteczek dla pacjentów chorzowskich szpitali

25.09 uruchomiliśmy dwie kolejne biblioteczki dla pacjentów chorzowskich szpitali – na Oddziale Wewnętrznym i Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej Zespołu Szpitali Miejskich. Każda z nich już w tej chwili liczy przeszło 100 pozycji, a wkrótce dołączą do nich następne.

Wrzesień 2015

Uruchomienie nowych biblioteczek

25.09 uruchomiliśmy dwie kolejne biblioteczki dla pacjentów chorzowskich szpitali – na Oddziale Wewnętrznym i Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej Zespołu Szpitali Miejskich. Każda z nich już w tej chwili liczy przeszło 100 pozycji, a wkrótce dołączą do nich następne.

Chorzowskie Dni Promocji Zdrowia

Tegoroczne Chorzowskie Dni Promocji Zdrowia trwały aż 11 dni – w ich trakcie odbyły się liczne szkolenia, konferencje, wykłady i warsztaty, uruchomiony został także program „Miejsce przyjazne seniorom”.

Objazdowa Akademia Seniora

Start Objazdowej Akademii Seniora – zajęć dla seniorów organizowanych na świeżym powietrzu.

Sierpień 2015

Uruchomienie pierwszych biblioteczek

Uruchomienie pierwszych biblioteczek dla pacjentów chorzowskich szpitali – Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii oraz Pododdziału Geriatrycznego Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Lipiec 2015

Objazdowy Klub Malucha

Zajęcia dla dzieci organizowane przez Klub Malucha na chorzowskich placach zabaw.

Podaruj książce drugie życie

Zbiórka książek i gier na potrzeby utworzenia biblioteczek dla pacjentów chorzowskich szpitali

Czerwiec 2015

Zakończenie II semestru Chorzowskiej Akademii Seniora

Konferencja Międzynarodowa „Razem dla Seniorów”.

W czasie konferencji podpisane zostanło kolejne wielostronne porozumienie o współpracy w ramach polityki senioralnej. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w trzech panelach tematycznych dotyczących ochrony zdrowia, aktywizacji i kultury, w których dyskutować będą specjaliści z zakresu geriatrii czy aktywizacji osób starszych. W czasie konferencji uruchomiony został pilotażowy program z zakresu poszpitalnej opieki nad seniorami, a także kontynuowane byłyprace nad wsparciem powstania oddziału geriatrycznego w Nowym Sączu. To jednak nie koniec: przez pięć dni poprzedzających konferencję odbywały się także sesje plenarne poprzedzające konferencję, w której udział wzięli seniorzy z Warszawy, Nowego Sącza, Piekar Śląskich, Świętochłowic, Jordanowa i Chorzowa. Pod opieką specjalistów pracowali w czterech grupach: merytorycznej, muzycznej, artystycznej i dziennikarskiej. Efektem tych prac było m.in. powstanie gazety, Karty Dobrych Praktyk, wernisaż prac plastycznych czy występ muzyczny inaugurujący konferencję.

Wieczór naszej młodości

W rytmie największych przebojów zespołów z lat 60., 70. i 80., takich jak między innymi ABBA, Queen, Boney M, The Beatles czy Budka Suflera, rozbrzmiał Wieczór naszej młodości, czyli organizowana przez Chorzowską Strefę Wolontariatu oraz Starochorzowski Dom Kultury potańcówka dla seniorów.

Chorzowski Dzień Dziecka

Szereg atrakcji dla dzieci – w tym kolejna odsłona festiwalu baniek mydlanych oraz chorzowskiego biegu rodzinnego.

Warsztaty „Jestem Eko Sztuka”

Spotkania poświęcone tematyce ekologii, zbiórka makulatury i warsztaty z papierowikliny, czyli pierwsza edycja imprezy „Jestem Eko Sztuka”.

Maj 2015

Śląski Festiwal Fotograficzny

Spotkania ze znanymi fotografami, warsztaty i wykłady, a do tego – rozwiązanie konkursu fotograficznego „Chorzów wprawia w ruch!”.

Podpisanie porozumienia o współpracy w zakresie polityki senioralnej 

Prawie dwustu seniorów z Chorzowa, Nowego Sącza, Jordanowa i Koszęcina spotkało się w niedzielę 17 maja w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie. Dzień później doszło tam do podpisania porozumienia o współpracy między gminami w zakresie polityki senioralnej.

Kwiecień 2015

Druga aktualizacja programu „Chorzów 60+”

Druga aktualizacja programu „Chorzów 60+”, tym razem połączona z wyjątkowym, podwójnym koncertem Damiana Holeckiego. Podczas imprezy ogłoszona została pełna lista wszystkich nowych partnerów programu.

Belgijka na placu

Zabawa taneczna dla osób w każdym wieku.

Kochom dynsić

Konkurs taneczny dla seniorów.

Uruchomienie Telewizji dla Seniora

Internetowy program informacyjny przygotowywany przez seniorów i dla seniorów.

Literacka Gra Miejska „Kto czyta, nie błądzi”

„Kto czyta, nie błądzi” to pierwsza gra miejska organizowana przez Chorzowską Strefę Wolontariatu w ramach Chorzowskiej Akademii Młodzieży. Skierowana była do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a w szczególności do tegorocznych maturzystów. Jej celem była popularyzacja czytelnictwa wśród młodzieży, zwrócenie uwagi na rekreacyjny charakter literatury oraz ukazanie, że czytanie może stanowić podstawę świetnej, terenowej zabawy. Przede wszystkim jednak, Literacka Gra Miejska miała stanowić formę aktywnej powtórki przed egzaminem maturalnym z języka polskiego.

Marzec 2015

Wizyta w Nowym Sączu

Podczas wyjazdu chorzowska delegacja miała możliwość zwiedzenia m. in. Miasteczka Galicyjskiego, jak również wzięcia udziału w koncercie Orkiestry Symfonicznej oraz w bankiecie. Wzięliśmy także udział w części oficjalnej, w trakcie której odbyło się m.in. spotkanie prezydentów Nowego Sącza i Chorzowa, spotkanie z nowosądeckimi seniorami oraz wizytacja Uniwersytetu Drugiego i Trzeciego Wieku przy Akademii Ignatianum Oddział przy Parafii Ducha Świętego w Nowym Sączu.

Start Klubu Malucha

Bezpłatne zajęcia adaptacyjne dla dzieci w wieku 2-5 lat

Luty 2015

Obwoźne ferie

Była okazja by spróbować swoich sił w turnieju piłki nożnej, wziąć udział w rozmaitych grach podwórkowych, a przy okazji… zgarnąć nagrody. Obwoźne ferie to impreza zorganizowana dla dzieci z chorzowskich świetlic środowiskowych aktywnie spędziło czas, znakomicie się przy tym bawiąc.

Start Chorzowskiej Akademii Młodzieży

Rozpoczęcie cyklu bezpłatnych zajęć dla młodzieży dot. między innymi kreatywnego pisania, tworzenia filmów, tańca towarzyskiego oraz korepetycji z przedmiotów ścisłych i humanistycznych.

Styczeń 2015

Gala Chorzowskiej Akademii Seniora połączona z chorzowską premierą spektaklu „Pół na pół”

Uroczyste rozpoczęcie letniego semestru Chorzowskich Akademii Seniora.

Podpisanie porozumienia o współpracy między Chorzowem oraz Nowym Sączem

24 stycznia podpisano porozumienie o współpracy między Chorzowem oraz Nowym Sączem w zakresie polityki senioralnej. To działanie przyczyni się do wymiany wiedzy i doświadczenia decydentów obu miast dotyczących m.in. oferty instytucji działających na rzecz seniorów. To także kolejny krok do stworzenia sieci współpracy w tym obszarze z innymi gminami w całej Polsce.

23. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Chorzowska Strefa Wolontariatu była zaangażowana w 23 finał WOŚP, organizując i współorganizując szereg imprez towarzyszących.

Grudzień 2014

Zakończenie I semestru Chorzowskich Akademii Dzieci i Seniora

Uroczystość, która odbyła się w budynku Urzędu Miasta, otworzył prezydent miasta Chorzów Andrzej Kotala. Tuż po nim głos zabrała pełnomocnik ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych Magdalena Sekuła, która w swojej przemowie wyraziła uznanie dla pasji i aktywności, z jaką słuchacze obu chorzowskich Akademii angażują się w ich działalność. Nie obyło się także od podziękowań, wręczonych wszystkim zgromadzonym, oraz dyskusji na temat potrzeb i oczekiwań chorzowskich Seniorów.

Krótko potem, o godzinie 16:00, przedstawiciele miejskich organizacji, stowarzyszeń, szkół oraz sami mieszkańcy udekorowali własnoręcznie wykonanymi bombkami choinkę.

Świąteczne tradycje – warsztaty, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny

Warsztaty „Przygotowanie do świąt”, podczas których uczestnicy Chorzowskiej Akademii Dzieci mogli dowiedzieć się między innymi jak kiedyś obchodzono Święta Bożego Narodzenia i jak wyglądały świąteczne ozdoby? Ponadto w programie znalazły się także strojenie choinki i warsztaty praktyczne.

Mikołajki z niespodzianką

Impreza Mikołajkowa dla uczestników Chorzowskiej Akademii Dzieci.

Listopad 2014

Otwarcie Centrum SPA, Mody i Aktywności Seniorów

Uroczyste otwarcie Centrum SPA, Mody i Aktywności Seniorów na ul.Racławickiej 20a. Imprezę otworzył prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala. Następnie, tłumnie zgromadzeni goście wysłuchali fantastycznego koncertu Nairy Ayvazyan. Jak było, możecie zobaczyć na zdjęciach.

Otwarcie Dzielnicowej Akademii Wolontariatu na Klimzowcu

Klimzowiec doczekał się swojej Dzielnicowej Akademii Seniora
13 listopada o godzinie 17:00, uroczyście otwarta została druga Dzielnicowa Akademia Seniora – tym razem na Klimzowcu, w klubie „Pokolenie” przy ul. Młodzieżowej 29.

Uroczystość zainaugurowali prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, oraz prezes zarządu Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Grzegorz Gowarzewski. Imprezę zwieńczył koncert Mirka Jędrowskiego z zespołem.

Otwarcie Dzielnicowej Akademii Seniora w Chorzowie II

Otwarcie pierwszej Dzielnicowej Akademii Seniora – instytucji oferującej bezpłatne szkolenia i warsztaty dla mieszkańców Chorzowa, którzy przekroczyli 50 rok życia. Imprezę uświetnił koncert Mirka Jędrowskiego z zespołem.

Październik 2014

Biesiada Śląska

Była okazja żeby pośpiewać, potańczyć i wybawić za wszystkie czasy. A także skosztować pysznych potraw tradycyjnej kuchni śląskiej.

Targi „Aktywni 60+” i gala programu „Chorzów 60+”

Pierwsze chorzowskie targi skierowane do osób po 60 roku życia. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt firm, które przygotowały specjalną ofertę dla seniorów. Po targach odbyła się gala programu „Chorzów 60+”, podczas któej miały miejsce finały dwóch plebiscytów – „Firma Przyjazna Seniorom” oraz „Aktywny 60+”. Uroczystość otworzył prezydent miasta Andrzej Kotala, a uświetniły ją Teatr „Reduta Śląska” z przedstawieniem „Domy otwarty” oraz solistka Naira Ayvazyan, która wykonała „Operetkę z humorem”.
Wyniki plebiscytów:

Plebiscyt „Aktywny 60+”
Zwycięzca: Bronisława Konkiel

Plebiscyt „Firma przyjazna Seniorom”
Kategoria: Zdrowie i uroda; zwycięzca: Kompleks „Sztygarka”
Kategoria:Gastronomia; zwycięzca: Cukiernia Firma Ćmiel
Kategoria: Usługi; zwycięzca: Korporacja Express Radio Taxi
Kategoria: Sport i rekreacja; zwycięzca: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
Kategoria: Kultura; zwycięzca: Chorzowskie Centrum Kultury
Kategoria: Edukacja; zwycięzca: Górnośląski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Kategoria: Organizacje społeczne; zwycięzca: Chorzowska Strefa Wolontariatu
Zwycięzca: Inne; zwycięzca: Focus Hotel

Wrzesień 2014

Wycieczka „Tajemnice Chorzowa”

Spacer z przewodnikiem po ulicach Chorzowa.

Seniorzy zwiedzają górniczy szyb 

Połączona ze zwiedzaniem wycieczka do szybu „Prezydent”

Obchody Dnia Aktywności Chorzowskiego Seniora w BetaMed Medical Active Care

BetaMed Medical Active Care zorganizowało szereg imprez z okazji obchodów Dnia Aktywności Chorzowskiego Seniora. W programie znalazły się między innymi dwa koncerty, turniej bingo, lekcje tańca towarzyskiego, badania i konsultacje medyczne.

V festyn parafialny

V festyn organizowała parafia pod wezwaniem św. Antoniego. Impreza upłynęła pod znakiem muzyki, bowiem zgromadzeni goście mieli możliwość wysłuchania aż trzech koncertów – zespołów „Duchu Ognia”, „Jego Band” oraz „Larmodzieje”. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci, stoiska medycznego oraz stanowiska Chorzowskiej Akademii Wolontariatu. O godzinie 19:00 rozpoczął się spektakl „Santo Subito” w wykonaniu Teatru Prowincja z Mikołowa.

Festyn otworzyli ksiądz proboszcz Krystian Kukowka oraz prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

IV festyn parafialny 

IV festyn został zorganizowany przy parafii pod wezwaniem św. Jadwigi Festyn Parafialny. W trakcie odbyło się wiele atrakcji. Dzieci mogły na przykład poskakać na trampolinie i dmuchańcu, albo wziąć udział w warsztatach plastycznych, podczas których uczyły się wykonywać piękne ozdoby. Z kolei Seniorzy mieli możliwość wspólnie się pobawić, pobiesiadować i… pośpiewać. Wszyscy zainteresowani mogli również skorzystać z bezpłatnych porad medycznych, których udzielała specjalistka do spraw chorób układu pokarmowego. Przez cały czas trwania Festynu, uczestnikom towarzyszyła muzyka – również ta wykonywana na żywo, przez dzieci, które zaśpiewały między innymi śląską wersję pieśni „Gdy na morzu wielka burza”.

Miejskie spotkania medyczne: spotkanie z neurologiem z Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie 

Zakończył się kolejny panel dyskusyjny zorganizowany w ramach Miejskich Spotkań Medycznych. Prowadząca go p. Bożena Dendra, przełożona pielęgniarek z Zespołu Szpitali Miejskich, poruszyła wiele istotnych kwestii związanych ze zdrowie.

Chorzowski Dzień Promocji Zdrowia – bezpłatne badania i porady 

Uczestnicy mieli możliwość między innymi przebadać swój wzrok, słuch, poddać się badaniu EKG, zmierzyć poziom cukru, glukozy i tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Nie zabrakło również konsultacji ze specjalistami, w tym na przykład kardiologa, psychologa, dietetyka czy urologa. Choć tego typu akcja odbyła się już po raz 17, to po raz pierwszy w Zespole Szpitali Miejskich.

Organizatorami Chorzowskiego Dnia Promocji Zdrowia są Urząd Miasta Chorzów oraz Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Inauguracja Chorzowskiej Akademii Seniora

Uroczystość, w trakcie której zainaugurowana została Chorzowska Akademia Seniora, instytucja oferująca rozmaite, bezpłatne zajęcia, warsztaty, wykłady i wycieczki, kierująca swoją ofertę do mieszkańców Chorzowa, którzy ukończyli 50 rok życia.

 III Piknik Parafialny 

Festyn parafialny ze strefą Seniora w ramach obchodów Europejskiego Dnia Seniora, zorganizowany przez parafię pod wezwaniem św. Barbary i Centrum Inicjatyw Społecznych.

Naucz się ratować życie

Bezpłatne szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla wszystkich seniorów.

Aktywizujemy na sportowo 

Spotkanie z chorzowskimi sportowcami, mi.in. piłkarzami Ruchu Chorzów, lekkoatletami, koszykarzami.

Nie rób gańby, skludzej po swoim psie 

Start kampania, której celem jest skłonienie wszystkich właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach.

Pożegnanie zimy

Finał akcji Chorzowskiej Strefy Wolontariatu i Fundacji Spectrum Liberi, podczas którego topiono marzannę. Konkursem na najładniejszy obrazek wiosny w Chorzowie, oraz okrzykami „Zimo precz!” dzieci, młodzież i seniorzy przeganiali brzydką pogodę.

Razem można więcej. Chorzowianie – Chorzowianom

W ramach tej akcji ponad 50 osób nagrywało kolędę „Cicha noc”. Dochód ze sprzedaży płyty został przeznaczony na organizację Świąt Bożego Narodzenia dla dzieci z chorzowskiego domu dziecka. Z inicjatywy Chorzowskiej Młodzieżowej Rady Miasta zorganizowany został także koncert charytatywny, a dochód ze sprzedaży biletów także zasilił fundusze na zakup prezentów dla dzieciaków.

Odczarować piątek trzynastego

Chorzowska Strefa Wolontariatu i Młodzieżowa Rada Miasta Chorzowa nawiązały współpracę z Zespołem Szkół Specjalnych nr 2 w Chorzowie. Z tej okazji zorganizowano przedświąteczne spotkanie, którego głównym celem jest integracja różnych środowisk.

Młodzi rządzą! 

Chorzowska młodzież mogła zadecydować na co wydać 2 tysiące złotych. A także dowiedzieć się, jak to jest być… prezydentem miasta, radnym, pełnomocnikiem. To wszystko w ramach akcji Chorzowskiej Strefy Wolontariatu skierowanej do uczniów szkół ponadgimnazjalnych „Młodzi rządzą! Startujesz, wybierasz, decydujesz”. Akcja organizowana jest po to, by pokazać młodzieży mechanizmy wyborcze, zasady funkcjonowania samorządu.

Miejskie Spotkania Medyczne – druga odsłona 

W ramach akcji zorganizowane zostały bezpłatne spotkania z lekarzami. Byli to specjaliści należący do czołówki najlepszych lekarzy w naszym regionie: ortopedzi, reumatolodzy, traumatolodzy, którzy na co dzień pełnią funkcję ordynatorów w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie.